Regularne oddziaływanie warunków atmosferycznych na powierzchnię rolet zewnętrznych przyczynia się do tego, że ulegają one szybszemu zanieczyszczeniu aniżeli osłony stosowane wewnątrz pomieszczeń. Opady deszczu czy pyły z ulicy sprawiają, że rolety prezentują się mniej estetyczne. Aby zachować ich dobry wygląd i uchronić je przed ewentualnymi awariami oraz przebarwieniami powierzchni, należy minimum 2 razy do roku przystąpić do ich dokładnego czyszczenia. Rolety zewnętrzne to bardzo praktyczne rozwiązanie, jednakże, żeby mogły one służyć jak najdłużej, należy im zapewnić odpowiednią konserwację.

Czym myć rolety zewnętrzne?

Chcąc uniknąć możliwego uszkodzenia lakieru, do tego zabiegu trzeba wykorzystać miękką szmatkę, nie należy używać szczotek ani innych szorstkich i ostrych narzędzi. Do wymycia rolet zewnętrznych sprawdzą się ogólnodostępne środki czyszczące: płyn czy mleczko do mycia. Co ważne, nie mogą to być preparaty żrące, przez które mogłoby dojść do odbarwienia czy porysowania lakieru. Należy unikać również wszelkiego rodzaju proszków i środków mających w składzie alkohol.Jak czyścić roletę zewnętrzną?Proces czyszczenia należy rozpocząć od rozwinięcia pancerza rolety i odłączenia jej od prądu, o ile jest ona wyposażona w automatyczny mechanizm. Kolejnym krokiem jest usunięcie z jej powierzchni zalegającego kurzu i błota, poprzez opłukanie jej wodą. Dzięki temu z powierzchni osłony znikną powierzchowne zanieczyszczenia, zmniejszy się również ryzyko porysowania pancerza. Następną czynnością jest dokładne wymycie rolety ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu czy mleczka do czyszczenia. Kiedy roleta zostanie już precyzyjnie oczyszczona, należy zwrócić uwagę na wszelkie detale. Warto w ten sam sposób wyczyścić paski i linki odpowiadające za sterowanie roletą. Po wymyciu rolety zewnętrznej należy opłukać ją wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Ostatnią czynnością jest posmarowanie elementów z tworzyw sztucznych specjalnym preparatem antystatycznym, dzięki któremu jej powierzchnia będzie w mniejszym stopniu przyciągała kurz.

Kiedy myć rolety?

Decydując się na ten zabieg pielęgnacyjny, należy wybrać odpowiednią porę. Warto przede wszystkim unikać przymrozków, gdyż po wymyciu rolety może dojść do przymarznięcia pewnych elementów, co w trakcie jej użytkowania doprowadzi do uszkodzeń. Częstotliwość mycia musi być dopasowana do lokalizacji domu, która wpływa na stopień  zanieczyszczenia osłon. Taki proces radzi się wykonywać 2-3 razy do roku, w pewnych przypadkach nieco częściej (np. jeśli dom usytuowany jest przy ruchliwej drodze). Rolety o jasnych barwach wymagają także częstszej pielęgnacji, aby mogły prezentować się przez cały czas efektywnie. Pierwszą oznaką, że należy przystąpić do zabiegu czyszczenia rolet, są trudności w ich obsłudze. Jeśli zaistniały zauważalne problemy w opuszczaniu czy podnoszeniu pancerza.

Do prawidłowego funkcjonowania rolet zewnętrznych konieczne jest także regularne usuwanie większych zanieczyszczeń (np. ptasie odchody).Konserwacja rolet zewnętrznych. Po wyczyszczeniu osłon warto poświęcić trochę czasu na ich konserwację. W przypadki wersji automatycznych, minimum raz w roku powinna zając się nimi profesjonalna firma. Z uwagi na to, że ich mechanizm jest narażony na kurz i pyły unoszące się w powietrzu, trzeba co jakiś czas go wyczyścić. Konserwacją powinien zając się fachowca, jednakże samodzielnie można zabezpieczyć gumowe uszczelki rolety. Do tej czynności trzeba zakupić specjalny środek do konserwacji gumy, przeznaczony do uszczelek.