Nowoczesne markizy tarasowe coraz częściej wypierają tradycyjne, stałe zadaszenia balkonu i tarasu. Konstrukcja i materiały, z jakich są wykonane, pozwalają dopasować produkt do pogody oraz w pełni dostosować się do powierzchni tarasu, balkonu. Markizy zapewniają ochronę przed słońcem, wysoka temperatura oraz delikatnym deszczem. Wiele dostępnych modeli oraz materiałów, z jakich wykonane są markizy, pozwala dopasować produkt Idealnie do naszych potrzeb. Dobrze dobrana markiza zapewnia wysoki komfort i odpoczynek na świeżym powietrzu. Który model najlepiej sprawdzi się u nas? Poznajmy najpopularniejsze możliwości.

Markizy tarasowe

Najpopularniejszym typem markiz, są te dedykowane dla tarasów. Mimo swojej nazwy często stosowane są również na dużych balkonach. Markizy tarasowe powinny być zamontowane do wytrzymałego i stabilnego podłoża. Osłony te mogą zapewnić ochronę nawet na bardzo dużej powierzchni. Występują w trzech podstawowych typach: bez kasety, z kasetą chroniąca materiał oraz kaseta pełna, która zapewnia ochronę zarówno dla materiału, jak i ramion markizy.

Markiza tarasowa bez kasety, to produkt w którym zarówno tkanina, jak i ramiona nie są osłonięte. Konstrukcja tego typu markizy składa się z rury nawojowej, belki przedniej, tkaniny oraz ozdobnej falbany. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest przystępna cena. Wybierając markizę tarasową bez kasety zarówno materiał jak i konstrukcja będzie ciągle narażona na działanie czynników atmosferycznych, a co za tym idzie może ulec szybszej eksploatacji. 

Markiza tarasowa w półkasecie to produkt w którym tylko tkanina chroniona jest przez kasetę, z kolei aluminiowe ramiona nie są niczym osłonięte. 

Markiza tarasowa w pełnej kasecie to rozwiązanie, które zapewnia największa ochronę i pozwala przez długi czas cieszyć się markizą, bez obawy przed ciągłym działaniem czynników atmosferycznych.

Sposób sterowania również stoi po stronie kupującego, a do wyboru mamy markizy sterowane ręcznie przy pomocy oraz markizy z silnikiem elektrycznym. Jeśli decydujemy się na zakup markizy o dużej powierzchni, warto zdecydować się na zakup napędu elektrycznego.

Markizy balkonowe

Markiza balkonowa to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się na małym balkonie, oknie czy tarasie. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja pozwala na duży kąt nachylenia. Markizy balkonowe są również dobrym rozwiązaniem tam, gdzie podłoże nie pozwala na zastosowanie konwencjonalnej markizy tarasowej. Często jest to spowodowane zbyt dużą wagą produktu.

Markizy boczne

Z roku na rok coraz bardziej popularnym rozwiązaniem chroniącym przed promieniami słonecznymi i wiatrem są markizy boczne. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest zapewnienie prywatności i komfortu odpoczynku mieszkańcom. Markiza boczna z powodzeniem może być montowana zarówno na tarasach, jak i balkonach.

Markizy boczne można podzielić na trzy typy w zależności od sposobu montażu uchwytu belki przedniej. Stały uchwyt umożliwia montaż produktu na twardej powierzchni za pomocą stałego uchwytu i stałego pedału nożnego. Klamka stała z elementami łączonymi z naturalnym podłożem umożliwia zastosowanie klamek stałych oraz naturalnych elementów łączących wzdłużnych. Ostatni typ to wspornik ścienny, który zapewnia stabilny montaż na ścianie budynku.

Dodatkowe czujki

Napęd elektryczny zintegrowany z czujkami pogodowymi pozwoli na optymalne wykorzystanie markiz. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych czujnik samoczynnie zamknie markizę. W upalne dni otworzy markizę, aby utrzymać chłód w pomieszczeniu. Napęd elektryczny można połączyć przewodowo z urządzeniem sterującym, np. za pomocą wyłącznika ściennego, lub z jednostką sterującą całego budynku lub bezprzewodowo – drogą radiową i pilotem.