Projektując nowoczesne domy, coraz chętniej wybieramy duże przeszklenia, które zapewniają więcej naturalnego światła, atrakcyjnie wyglądają i pomagają zachować dobry bilans energetyczny w budynku np. w domach pasywnych. Aby jednak były w pełni funkcjonalne i wygodne, powinny być wyposażone w rolety zewnętrzne. Do wyboru mamy wiele modeli w różnych kolorach, o różnych sposobach montażu, a także rodzajach sterowania, wśród nich znajdują się również modele dostosowane do inteligentnych domów. Jakie mamy możliwości? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybór odpowiedniego modelu

Rolety coraz częściej stanowią niezbędne uzupełnienie elewacji budynku. Oprócz funkcji estetycznej pełnią również wiele funkcji praktycznych. Dobrej jakości rolety mogą zapobiec wysokiej temperaturze latem i utracie ciepła zimą. Ponadto rolety zapewniają prywatność, tłumią hałas z zewnątrz oraz stanowią dodatkową ochronę przed potencjalnymi złodziejami.

Rolety podtynkowe, ze względu na sposób montażu nadają się do domów będących w budowie lub planowany jest remont elewacji, lub wymiana okien. Ze względu na ukrytą w niej skrzynkę roleta stanowi integralną część budynku i zapewnia jej harmonijny wygląd. Podobny efekt można uzyskać, stosując mniej popularne modele rolet, montowane na górnej ramie okna i wraz z oknem montowane we wnęce. Elewacja zakrywa zewnętrzną ścianę kasety, czyniąc ją niewidoczną i niedostępną z zewnątrz. Natomiast na gotowej elewacji montowane są rolety natynkowe. Skrzynki o różnych kształtach i kolorach pozwalają na idealne dopasowanie produktu do elewacji.
Inteligentne rozwiązania

Nowoczesna technologia wkracza we wszystkie dziedziny życia. Wykorzystywane są również w zakresie budowy domów i jego elementów. Dzięki nim możemy tworzyć inteligentne domy, które są bezpieczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Zaawansowane mechanizmy sterowania roletami wpisują się w ten trend. Oprócz standardowego sterowania elektrycznego, który wykorzystuje przełącznik lub pilot do podnoszenia i opuszczania rolet, rozwiązania stosowane w inteligentnych domach idą o krok dalej. Wykorzystują urządzenia mobilne, aby umożliwić Ci sterowanie roletami, gdy jesteśmy w domu, w ogrodzie, a nawet w pracy lub podróży. Wystarczy odpowiednia aplikacja w telefonie, na tablecie lub w laptopie.

Tworzenie scen i dodatkowe funkcje

Co ważniejsze, rolety można integrować z innymi elementami urządzeń inteligentnego domu, wykorzystując tzw. sceny do programowania na różne sytuacje. Wychodząc lub wyjeżdżając na wakacje, możemy np. aktywować opcję „Wyjście” – wtedy wszystkie rolety zostaną automatycznie opuszczone, alarm zostanie uzbrojony, a jeśli urządzenie elektryczne nie zostanie odłączone od gniazdka, zasilanie zostanie automatycznie wyłączone. System rolet w inteligentnym domu potrafi również reagować na warunki atmosferyczne. Silne słońce, wiatr lub deszcz uruchomi mechanizm opuszczania rolet.

W zależności od natężenia światła słonecznego na zewnątrz rolety automatycznie dostosowują się, aby zapewnić komfort w domu. Dodatkowo rolety wykorzystują informacje ze stacji pogodowych i czujników monitorujących zewnętrzne warunki pogodowe: m.in. temperaturę, prędkość wiatru, ilość światła słonecznego czy natężenie opadów. W razie potrzeby system obniży lub podniesie rolety, chroniąc je i cały dom przed ewentualnym uszkodzeniem.

Rolety zewnętrzne chronią dom przed upałem i chłodem, zapewniają intymność oraz stanowią dodatkową ochronę przed kradzieżą. Wybierając model dedykowany do inteligentnych budynków, możemy cieszyć się dodatkową wygodą. Te innowacyjne rozwiązania przejęły część obowiązków związanych z opieką nad domem, a my zyskaliśmy większe poczucie spokoju i bezpieczeństwa.