Markizy tarasowe są rodzajem zadaszenia, które może być dopasowane do wymogów użytkownika. Klient ma możliwość dobrania barwy poszycia, stelaża, a nawet też wzoru na zakończeniu materiału. Niemniej jednak, zdecydowanie nie można zbagatelizować jednej spośród najistotniejszych kwestii dotyczących zakupu, jakim będzie obecność (albo też jej brak) kasety. Z jakiej przyczyny element ten jest aż tak ważny? Lepsza będzie markiza tarasowa w kasecie, czy może bez niej? 

Markiza kasetowa to najwyższy standard w zakresie ochrony instalacji

Markizy tarasowe, które są zamknięte w pełnej kasecie odznaczają się wysoką odpornością na zmieniające się warunki pogodowe. Materiał poszycia chowa się w niej zupełnie, dlatego nie jest wrażliwy na wilgoć czy deszcz. Niemniej jednak, trzeba pamiętać, iż takie rozwiązanie będzie zajmował sporo miejsca. Dlatego powinno się dokładnie przemyśleć kwestię umiejscowienia instalacji, aby nie kolidowało ono z pozostałymi częściami budynku. 

Markizy tarasowe bez kasety są ekonomicznym rozwiązaniem.

Markiza bez kasety

Nie wyposażona w kasetę markiza tarasowa to najlepsze rozwiązanie dla tych osób, które chcą chronić własny balkon w niskiej cenie. Jednakże trzeba mieć na uwadze, iż niewielka cena wymusza na klientach kompromisy. Niestety markizy tarasowe bez kasety, są bardziej odporne na wpływ zewnętrznych czynników, takich jak chociażby wilgoć, czy opady. Celem zadbania o ich właściwą kondycję, warto zapewnić im ochronę i przykładowo umieścić je pod wystającą częścią zadaszenia. Na szczęście zdemontowanie markiz, które nie mają kaset to niezbyt skomplikowana czynność, dlatego też warto zdjąć tego typu instalację późną jesienią i przechowywać ją pod dachem, aż do nastania wiosny. To na pewno przyczyni się bezpośrednio do przedłużenia jej żywotności, jak i będzie stanowiło ochronę przed uszkodzeniami chociażby od gradu. 

Kiedy warto zamontować markizy tarasowe bez kasety? 

Osoby posiadające ścianę, która została wyposażona w wystające zadaszenie (krokwie wystają poza bryłę budynku, zwykle od 50 do 150 cm), mogą bez przeszkód założyć markizy otwarte. Niewątpliwie wszystko uzależnione jest dodatkowo od wysokości dzielącej zakończenie dachu od potencjalnych markiz. Jeżeli nie będzie to nazbyt duża odległość, bez problemu możemy zastosować markizy otwarte. A ponadto jeżeli mamy niezabudowane krokwie, możemy ten typ markiz przymocować nie do ściany, zaś bezpośrednio do krokwi, używając przy tym specjalistycznych krokwiowych wsporników. 

Nie ma również żadnego problemu z zastosowaniem otwartych markiz w wypadku, kiedy zamontowane one będą do sufitu. Na przykład w wypadku, kiedy ktoś ma balkon usytuowany wyżej, aniżeli taras, może zamontować markizy pod balkonem, od spodu. Wówczas markizy będą osłonięte balkonem od góry, zaś my nie stracimy przy tym centymetrów w wypadku wysięgu (markizy nie muszą być zamontowane na suficie balkonu dalej – dzięki temu można zażywać dużo mniejszy wysięg i tym samym oszczędzić na cenie). 

W pozostałych sytuacjach, kiedy to mamy czystą, prostą ścianę, zaś markiz nic bezpośrednio nie chroni, warto użyć markiz w kasecie. Oczywiście w przypadkach, gdzie można zastosować markizy bez kasety, bezsprzecznie sprawdza się też markizy w kasecie. Sytuacja odwrotna jest także możliwa. Niemniej jednak zamontowanie markizy bez kasety na gołej ścianie, gdzie nie będzie żadnej ochrony w perspektywie czasu, oznacza szybsze zużywanie się tkaniny. Dlatego warto zadbać o montaż zadaszenia i uchronić się tym samym przed dodatkowymi kosztami.