Okna plastikowe cieszą się ogromną popularnością i są bardzo chętnie wybierane przez Polaków. Wielu zwolenników mają również okna aluminiowe, które posiadają nowoczesne systemy energooszczędne, zapobiegając uciekaniu ciepła z wnętrza. Warto sprawdzić, który typ okien opłaca się zamontować w domu – nie zawsze bowiem drogie systemy są racjonalne w użytkowaniu.

Okna aluminiowe czy plastikowe?

Okna PCV są dostępne w stosunkowo niskiej cenie, przy czym dobrze zamontowane są szczelne i potrafią dobrze tłumić dźwięki pochodzące z zewnątrz. Izolacja cieplna okien plastikowych zależy od liczby zastosowanych w nich komór – nowoczesne okna PCV mają ich nawet 5. Okna plastikowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej, jednak mają tendencję do zmiany barwy pod wpływem działania promieni słonecznych. Białe mogą z czasem żółknąć, natomiast ciemne blakną. Dotyczy to w szczególności okien osadzonych na południowych ścianach, gdzie padają mocne promienie słońca.

Okna aluminiowe polecane są do tzw. domów pasywnych, w których chronią przed utratą ciepła. Tego typu domy posiadają wysokiej jakości ocieplenia oraz systemy zapobiegające utracie ciepła, dzięki czemu okna aluminiowe są praktyczne. Okna aluminiowe są doceniane dzięki swojej wytrzymałości oraz lekkości – sprawdzają się w przypadku okien, które posiadają duże powierzchnie oszklone. Mimo iż aluminium samo w sobie przewodzi ciepło, w oknach montuje się nowoczesne systemy, które zapobiegają uciekaniu ciepłego powietrza.

Które okna wybrać?

Wybór jest trudny i w dużej mierze zależy od preferencji użytkownika okien oraz od stanu domu. Okna aluminiowe sprawdzą się w domach nowych, w których ocieplenie jest wykonane na najwyższym poziomie. Dobrze komponują się z budynkami wznoszonymi w nowoczesnym stylu. W budynkach, z których ciepło ucieka przez dach, ściany czy drzwi wejściowe, takie okna nie mają większego sensu, chyba że chodzi o względy estetyczne lub ich wielkość. W starszym budownictwie lepszym wyborem wydają się okna PCV, które łączą stosunkowo wysoką jakość z niską ceną, a do tego można je łatwo dopasować do stylu budownictwa.